Prefabrik yapı nedir sorusunu cevaplayacağımız ve kısaca gelişimine değineceğimiz bu yazımızda sizlere prefabrik yapılar hakkında genel bir bilgilendirme yapmayı amaçladık. Umarız keyifle okuyacağınız bir yazı olur.

Prefabrik Yapı nedir?

Prefabrik yapı denilince akla ilk olarak panel sistem hafif prefabrik yapılar gelmektedir. Aslında prefabrik yapıprefabricated building – bir inşa sistemi türüdür ve hafif panel sistem olacağı gibi hafif çelik yapılar, ağır çelik konstrüksiyon yapılar, beton prefabrik binalar da olabilmektedir. Betonarme ve ağır yapılar konumuz dışındadır. Parçalarının önceden hazırlanması, araç ile demonte şekilde kurulacağı alana taşınması ve kurulacağı yerde montaj işlemlerinin yapılması prefabrik yapı sistemlerinin en önemli özellikleridir. Bununla beraber hazır yapı teknolojileri klasik betonarme sistemlere göre çok daha ekonomik ve hızlıdır. Son dönemde teknolojideki gelişmeleri de dahil ettiğimizde malzeme kalitesinin yükselmesine rağmen maliyetlerin nispeten düştüğü görülmektedir.

Prefabrik Sağlık Ocağı

Prefabrik Yapının Türkiye’dek gelişimi

Prefabrik sektörünün Türkiye’de ilk dönemleri ile istenen seviyede olmasa bile şu anda ciddi farklar vardır denilebilir. İlk dönemlerde her ne kadar hazır yapı ve demontable sistem olarak lanse edilse de prefabrik binaların belki de sadece sahadaki montaj kısmı demonte sistemdi denilebilir. Başlangıçta duvar geçme aparatları, çatı makaslar gibi temel elemanlar fabrikada siyah sac malzemeden kaynaklı bir şekilde üretilmekteydi. Zaman içerisinde hem sektörün hem de teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaşanan ilerlemeler neticesinde üreticiler kademeli olarak kaynak işlemini üretimden kaldırdılar. Roll-Forming makineleri ile komple tek parça çekim yapılan duvar bağlantı elemanları, U şeklinde bükümlerle ve vidalı sistemlerle yapılan çatı makas sistemleri ortaya çıktı. Bu durum üretimi hızlandırmakla beraber galvaniz sac kullanımı ile prefabrik yapıların paslanmadan kaynaklı sıkıntılarının çok daha azalması ile ömürlerini arttırdı.

Prefabrik Okul

Prefabrik Yapıların kullanım amaçları

Bu teknik gelişmelerle birlikte prefabrik sistemlerin estetik yanları da gelişmeye devam etti. Önceleri insanların baraka, geçici barınak, şantiye binası gözüyle baktığı prefabrik yapı sistemleri günümüzde yapılan uygulamalarla şık bir ev amacıyla da kullanılmaktadır. İnsanımız bu kültüre yavaş yavaş alıştı ve özellikle bağ, bahçe, tarla, yazlık gibi tek katlı veya iki katlı prefabrik evler müstakil olarak talep görmeye devam etmektedir.

Prefabrik yapı denilince artık tabii ki yalnızca konut veya şantiyeler gelmemektedir. Kolay Prefabrik tarafından bir çok uygulaması da yapılan prefabrik okul, hastane, kreş, anaokulu, sağlık ocağı, poliklinik, mescit, kantin, kafeterya, cami, deprem evleri ..vb. yapılar üretilmektedir. Alıcıların talepleri de bu şekilde hızlı çözümlerle bir an önce kapalı mekan ihtiyacını gidermek olduğun prefabrik yapı bu ihtiyacı en iyi şekilde gidermektedir.