Prefabrik evlerin içi nasıl sorusunun cevabını herkesin tarzı belirler. Bu evlerin normal evden neredeyse pek bir farkı yoktur. Dört mevsim kullanıma uygun bir şekilde tasarlanan prefabrik evler, oldukça uygun fiyatlarıyla da tercih sebebidir. Dış görünümü onlar hakkında fikir verse de asıl merak edilen prefabrik evlerin içidir.

Prefabrik Evlerin İçi Nasıldır?

Tek veya iki katlı olarak tasarlanabilen prefabrik evler hem pratik kullanımı hem de şık, hafif ve estetik yapısıyla avantaj sağlar. İçerisi alçıpan yaptırılırsa çizgisiz bir yapıya kavuşur. Evdeki bağlantı noktaları görülmez. Betonarme ev gibi olur.

                         

Tek Katlı Prefabrik Evlerin İçi Nasıl?

Bunlar genellikle banyo, mutfak, yatak odası, tuvalet ve salondan oluşur. Tuvalet ile banyo aynı ortamda yer alır. Mutfaklar çoğunlukla Amerikan mutfak tasarımına sahiptir, salonla bitişik olarak yapılır. Bazı prefabrik ev modelleri tek katlı olsa da son derece geniştir. Bu nedenle farklı şekillerde dizayn edilmesi mümkündür. Örnek olarak girişte bulunan antrenin daha büyük olması sağlanabilir. Birkaç yatak odasına yer verilebilir.

İç görselleri için bize mesaj atın

Çift Katlı Prefabrik Evlerin İçi Nasıl?

İlk katta tuvalet, mutfak ve geniş bir salon yer alır. Odanın belli bir yerinden merdivenle yukarı doğru çıkılır. Banyo ve yatak odası üst kattadır. Ancak kişiye göre farklı planlamalar da yapılabilir. Standart prefabrik ev içi ile lüks prefabrik evlerin içi elbette değişiklik arz edecektir.

Prefabrik Ev İçi Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Yaşam alanlarına yeni bir soluk getiren prefabrik evler, kolay kullanımı, sunduğu konfor ve güvenlik ile tercih sebebidir. Evin iç dizaynı, kişisel zevkler doğrultusunda özelleştirilebilir. Planlama kişiye özgü yapıldığından ve teslimatı kısa sürede gerçekleştiğinden dolayı prefabrik evler en avantajlı seçenekler arasındadır. Kullanım alanına göre çeşitlilik gösteren prefabrik ev modelleri, metrekare büyüklüklerine göre onlarca alternatife sahiptir.

Bu kapsamda, prefabrik ev içi tasarımında dikkat edilecekler şöyledir:

  • Metrekare büyüklüğünü ihtiyacınız doğrultusunda belirleyin. Sizin için yeterli olacak alan büyüklüğüne proje çizimi aşamasında karar vermelisiniz.
  • Tek katlı prefabrik evler, oda planlamalarının dağılımını tek kat içinde sunar. Merdiven kullanımında sıkıntı yaşayacak olanlar için daha uygundur. Pencereleri ve kapıları doğaya açılan bu yapılar, doğayla daha yakın olmak isteyenler ve bahçe işleriyle meşgul olanlar için kullanışlıdır.
  • Çift katlı modellerde ise odalar iki kata paylaştırılır. Geniş bir alana ihtiyacınız varsa, devamlı sessiz bir ortamda çalışmanız gerekiyorsa iki katlı prefabrik evler sizin için idealdir. Evinizi rahat bir biçimde tasarlayabilmek için kat sayısı tercihini bu doğrultuda yapmalısınız. Böylelikle arzu ettiğiniz fonksiyonelliğe ulaşabilirsiniz.
  • Prefabrik evlerin içi kişilerin hayallerine göre şekillenir. İç mimari bakımından her detay tamamen sizin kontrolünüz altında olur. Tavan kaplamasından duvar rengine, kapılardan zemin yüzeyine kadar tüm ayrıntılar kullanıcının beğenisine sunulmuştur. Bu yüzden proje öncesi istediğiniz oda planlamasını belirlemeli, iç dekorasyon uyumunu; zemin yüzeyi, pencere ve kapı renklerini kararlaştırmalısınız.
  • Mobilyalarınızın ve tamamlayıcı parçalarının büyüklüğünü göz önünde bulundurarak hareket edin. Böylelikle evinizi kolayca yerleştirebilir, hayalini kurduğunuz ferah yaşam alanına sahip olabilirsiniz.
  • Bölgenizin iklim şartlarına ve evinizin konumuna göre ısı yalıtımı yaptırın. Konforu en yüksek seviyede değerlendirmeniz buna bağlıdır.
  • Geniş pencerelerle evinize modern ve aydınlık bir görünüm kazandırabilirsiniz. PVC pencerelerin tercih edilmesi dış ortamdaki sesi ve soğuğu azaltır. Bir yandan konforunuzu yüksek oranda artırırken, diğer yandan bölmeli tasarımı sayesinde evinize estetik bir görünüm kazandırır.