Prefabrik evler ne kadar dayanıklı sorusunun cevabı, yapısında kullanılan malzemelere göre değişir. Kaliteli malzemelerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan prefabrik evler; deprem ve sel gibi doğal afetlere karşı mukavemetlidir. Öte yandan bu evler, ortalama 40 ile 50 yıl boyunca kullanılabilir. Prefabrik evlerin dayanıklılığı, kullanıcının davranışlarıyla da ilişkilidir. Evini iyi kullanan, gerektiği zaman bakım ve onarımlarını yaptıran kişiler daha sağlam bir prefabrik eve sahip olur.

Prefabrik Evler Depreme Dayanıklı mı?

Prefabrik evlerin parçaları, fabrika ortamında üretilir. Bunlar hazır beton temeline yerleştirilir ve teknik personel tarafından kurulur. Taşınabilir özelliğe sahip olan prefabrik evler, yüksek standartlı malzemelerden imal edilir. Bu yüzden depreme dayanıklıdır. Bu evler tasarlanırken muhtemel doğa olayları da hesaba katılır.

Deprem sarsıntıları düşünülerek geliştirilen prefabrik evler aynı zamanda rüzgârdan etkilenmez. Zorlu şartlar altında kullanıma uygun olan bu evler meydana getirilirken jeolojik unsurlar göz önünde bulundurulur.

Prefabrik Evler Güvenilir mi?

Prefabrik evler ne kadar dayanıklı diye tedirgin oluyorsanız haksız sayılmazsınız. Sonuçta bu tip evler, portatif özelliğe sahiptir. Depremin yanı sıra fırtına, yağmur, kar gibi doğa olaylarına karşı dirençli olması gerekir. Ancak profesyonel bir firmayı tercih ederseniz bu endişeleriniz konfora dönüşecektir. Çünkü kaliteli prefabrik evler ses ve ısı yalıtımıyla donatılır. Sağlamlık en üst düzeydedir. Depreme dayanıklı bir şekilde üretilirler.

Ülkemizin farklı iklim bölgeleri dikkate alınarak tasarlanan dayanıklı prefabrik ev modelleri, 4 mevsim rahatlıkla ve güvenle kullanıma elverişlidir. Zaten prefabrik evler, ‘deprem konutu’ olarak ortaya çıkmıştır. Daha sonra yaygınlaşmış, farklı amaçlarla tercih edilmeye başlanmıştır. Hafif bir yapısı bulunan prefabrik evlerin demonte parçaları, çelik vidalarla birleştirilir. Bu ise deprem olduğu zaman prefabrik evin esnemesini sağlar. Fakat hiçbir şekilde yıkılma olmaz. Esnek yapısı onu çatlamaktan ve yıkılmaktan korur. Bu özelliğinden dolayı önceleri deprem konutu olarak rağbet gördü. Zamanla iyice popülerleşen bu evler, çelik iskelet üzerine monte edildiğinden dolayı sarsıntılardan etkilenmez.

Bununla birlikte prefabrik evler dayanıklı mıdır sorusunun cevabını daha satın alım aşamasında düşünmek, o doğrultuda sipariş vermek gerekir. Kısa zamanda inşa edilebilen, ekonomik ve pratik olmalarıyla öne çıkan prefabrik evler, modern ve fonksiyonel bir yapıya sahiptir. Pek çok model arasından en yaygın olanı çelik konstrüksiyon prefabrik evlerdir. Bunların statik bakımdan daha sağlam olduğu söylenebilir.

Prefabrik Evlerin Dayanıklı Olması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Nerede kullanılacaksa, o bölgenin iklim şartlarına uygun bir ev tercih edilmelidir.
  • Dış cephede yer alacak duvarların kalın olması önemlidir.
  • Sesi ve ısıyı izole eden kaliteli yalıtım malzemeleri tercih edilmelidir. Pencere gibi dış cephe unsurları da aynı hassasiyetle tasarlanmalıdır.
  • Doğaya ve insan sağlığına zarar vermeyen, yangına dirençli, Deprem Yönetmeliği’ne uygun malzemeler kullanılmalıdır.
  • Çatı sistemleri ve dış profiller hafif materyallerden üretilmelidir.
  • Profiller galvanizli, cıvatalı ve kaynaksız olarak uygulanmalıdır. Bu, prefabrik evlerin dayanıklılığı noktasında avantaj sağlar.

    Kaynak ya da kutu profilli olarak yapılması, depreme karşı daha dirençsiz olmasına sebebiyet verir. Cıvatalı profiller kullanılırsa bunlar prefabrik eve esnek bir yapı kazandırır. Böylece deprem sırasında meydana gelen kuvvet absorbe edilir, can ve mal kaybı önlenir.