Prefabrik bina ve binalar uzunca bir zamandan beri kullanılmakta olan bir yapı sistemidir. Bununla birlikte prefabrik bir üretim sistemidir. Herhangi bir ürünün tüm parçalarının fabrikada üretilmesi, kullanılacağı yere nakil edilmesi ve burada hızlı montaj edilmesini kavramıdır. 

Prefabrik bina sistemleri ülkemiz insanları tarafından acı bir tecrübe olan 1999 Marmara Depremi ile daha yaygın bir şekilde tanınmıştır. Umarız ülkemiz yeniden böyle acılar yaşamasın. Depremin neden olduğu hızlı barınma gereksinimi dolayısı ile prefabrik sektörü bir anda gündeme gelmiştir. Türkiye’de böyle bir sektörün varlığı daha önce genel olarak şantiye binaları bağlamında iken prefabrik ev kavramını gündeme taşımıştır. Bugün baktığımızda prefabrik binalar artık Türkiye’de bilinen bir yapı şekli haline gelmiştir.

Prefabrik Bina Fiyatları

Prefabrik bina yapılarının fiyatlandırma çalışmaları projeye göre yapılmaktadır. Dönemsel olarak değişen hammadde ve üretim maliyetleri bu fiyatların oluşmasındaki en büyük etkendir. Bu sebeple sabit bir birim maliyeti olarak net bir şey söylenememektedir. Bu konuda Satış Danışmanı arkadaşlarımız size en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Eğer bir Satış Danışmanı ile görüşmek isterseniz lütfen İletişim sayfamızdan bize ulaşın.

Prefabrik Bina Modelleri

İstediğiniz bir şekilde plan oluşturmaya imkan veren üretim sistemi panel duvarlardan oluşmaktadır. Bu yüzden dolayı bu panellerin yanyana getirilmesi ile esnek bir yapı kurma şansımız vardır. Prefabrik ev olarak kullanılan binalarda daha fazla estetik bir çalışma yapılması arzu edilir. Bunun için varenda, cumba, balkon, teras, güvercinlik estetikler rahatça uygulanmaktadır. Diğer standart materyaller gibi bu kısımları oluşturan malzemelerde fabrika hazırlanır.

prefabrik ofis

Örnek resimde görüldüğü gibi prefabrik bina bir ana, iki yan cumba uygulaması ile tasarlanmıştır. Aynı zamanda çatı orta merkezinde bir ekstra detay çalışması yapılmıştır. Bu da gösteriyor ki prefabrik binalarda normal betonarme binalardaki uygulamalar yapılabilir mi sorusunun cevabı: Fazlasıyla! Hatta çok daha esnek ve estetik bir şekilde.

prefabrik ofis

Ayrıca yukarıdaki örnek fotoğrafta da görüldüğü gibi prefabrik binalar oto galerisi, showroom vb. gibi boş hacim gerektiren alan uygulamaları içinde problemsiz bir çözümdür. Aklınızda acaba prefabrik sistemler ile şu yapılabilir mi sorusu kalmasın! Evet herşey mümkün.: Prefabrik tek katlı – iki katlı evler, şantiye – ofis – yemekhane – yatakhane – wc – duş binaları, çok amaçlı yapılar, okul, hastane, mescit, deprem evleri, sosyal tesisler… vb. 

Size her konuda yardımcı olmaya hazırız!

Kolay Prefabrik